IV. Правила
ПРАВИЛА И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ:
1. Минималната възраст за участие е 16 години.
2. Право на участие имат всички отбори, които могат да осигурят минимален брой участници, като няма специални изисквания относно сформирането на отбора.
3. Минималният брой участници в даден отбор е 12 души, а максималният е 20 души.
4. Всеки отбор има право да картотекира до 4 участника под 18 години. Целта на правилото е да се съхрани цялостта на даден отбор, имайки се в предвид ангажираността на хората, на които им предстоят балове и други подобни мероприятия.
5. Право на участие имат всички хора, които са физически и психически здрави и имат редовна картотека в АМФЛ.
6. В АМФЛ нямат право да участват хора, които са картотекирани за участие в "А" ПФГ или "Б" ПФГ за съответния сезон. Правилото се отнася за продължителността на целия спортно-състезателен сезон от първенството на АМФЛ, съответно на БФС
ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ НА ОТБОР:
1. Задължително е отборът да има име и емблема (лого).
2. Отборът излъчва представител, който изразява мнението на отбора пред другите представители и организаторите.
3. Екипите са задължителни за всеки отбор. Ако има повтарящи се екипи в дадена среща, то фиктивният гост играе с потници (осигурени от организаторите). Задължителни са номера на фланелките.
3.1. - Играчи, които не са в цветовете на отбора си или нямат номер, няма да бъдат допуснати до участие в мача, освен ако няма предварително разрешение от организаторите.
3.2. - Отбор, който няма номера на екипите си няма да бъде допуснат до участие в мача и ще му бъде присъдена служебна загуба, като трябва да заплати цялата сума по разходите за мача. Изключение правят отборите, които имат разрешение от АМФЛ.
4. Всеки отбор се регистрира на страницата на АМФЛ он-лайн на адрес register.vt@amfl-bg.com. Задължително е снимки в електронен формат на всеки играч.
5. Всички отбори подписват декларация, с подписването на която се съгласяват с правилата на AМФЛ.
6. Всички отбори и играчи подписват "Декларация за освобождаване от отговорност”.
6.1 "Декларацията за освобождаване от отговорност" Вариант 1/В1/ се попълва лично от всеки един играч. В случаите на непълнолетно лице се попълва същата декларация, но във Вариант 2/В2/ от негов родител или настойник.
6.2 Ако състезател не се е разписал на декларацията и вземе участие в мач на своят отбор, то отбора ще бъде наказан с предупреждение за наказание.
6.3 При повторно неспазване на т.6.2. отборът ще бъде наказан с -3т. от актива му.
7. Всички отбори подписват декларация за платена такса.
8. Играчите нямат право да имат по себе си остри и опасни предмети представляващи опасност за другите играчи.
9. Играе се само с разрешените от управителя на игрището и от АМФЛ обувки (стоножки и къси гумени бутони - до 0.5см.). Няма да бъдат допускани играчи с метални, пластмасови или дълги гумени бутони.
ПРОВЕЖДАНЕ НА СРЕЩИТЕ:
1. Преди началото на мача, посредством жребий, капитаните на отборите избират коя врата ще защитават през първото полувреме. Спечелилият жребия отбор избира врата, а загубилият изпълнява първия начален удар в мача. Отборите застават в центъра на терена в една линия за поздрав и евентуални снимки, след което се поздравяват един друг.
2. Срещите се провеждат в понеделник и/или вторник, но само по 1 кръг на седмица. Изключение правят само мачове за купата, изтеглени или отложени мачове.
3. Играе се 5+1 играчи (5 полеви + вратар).
4. Двата отбора трябва да са на игрището в разрешеният минимален състав (5 души) и определеният час от организаторите.
Всеки отбор е задължен да излъчи капитан, като той трябва да носи капитанска лента.
5. На терена нямат право да присъстват други хора, освен длъжностните лица от АМФЛ и играчите. Хора, които желаят да снимат трябва да получат специално разрешение от организаторите на турнира.
6. Преди началото на всеки мач делегатът проверява отборите и ако той прецени всички са задължени да представят личните си карти за проверка. Делегатът няма право да задържа личните карти на проверяваните лица.
6.1. Играчи, които нямат лични карти могат да вземат участие, след като бъдат проверени от организаторите на турнира по предоставената преди това информация (снимка ЕГН и др.)
6.2. Делегатът и съдията проверяват екипировката, обувките и за наличие на опасни предмети по играчите.
6.3 Състезател, който има опасни предмети по себе се и не ги свали след указания на длъжностните лица (съдия, делегат и/или организатор), ще бъде наказан с жълт картон.
6.4. Изключение правят предмети, които не могат да бъдат свалени. Съдията, делегатът и организаторите преценяват кои предмети не могат да бъдат свалени.
6.5. Съдията на мача решава кои предмети са опасни и кои не.
6.6. Делегатът има право да не допусне играч в срещата при следните случаи: носи неразрешени от правилника обувки, има различен екип от обявения, няма номер на фланелката, не представя лична карта за проверка, употребил алкохол преди срещата, има опасни предмети по тялото си, носи шапка с козирка (изключение се прави за вратарите).
7. Смените са хокейни, т.е. няма ограничение в броя смени на среща.
8. Смените се извършват само при спряла игра и след сигнал на съдията. Резервните футболисти наблюдават срещата извън рамките на клетката. С цел избягване на провокации и нежелани контузии резервни играчи нямат право да влизат и стоят зад вратите и/или тъч линията. При наличие на такива играчи, съдията спира срещата до излизането им.
8.1 Капитана трябва да съобщи на делегата или съдията, че отборът иска смяна.
8.3 След разрешение от съдията се извършва смяната.
8.4 Смененият играч е длъжен по най-бързият начин да излезе от рамките на терена.
8.5 Смяната на вратар с полеви играч се извършва при спряла игра и след сигнал от съдията.
8.6 Играч напуснал или влязъл самоволно терена за смяна без разрешение от главният съдия се наказва с жълт картон.
8.7 При контузен играч, на който се оказва лекарска помощ, автоматично се прави смяна с друг играч, освен ако липсва такъв или отборът не желае да го смени.
8.8 Забранява се извършването на постоянни и последователни смени на играчи с цел накъсване на играта, за печелене на време и пазене на резултат. Неограниченият брой смени е с цел по атрактивна игра и участие на всички играчи записани в отбора, а не за злоупотребяване с тях.
8.9 Ако делегата или съдията заподозре умишлено накъсване на играта със смени може да не позволи тяхното извършване.
9. Срещата се провежда на 2 полувремена по 25 минути, като между тях има 5 минути почивка, както и 5 минути за загряване (или евентуално забавяне) преди срещата.
10. Минималният брой играчи за започване на срещата е 5.
11. При неявяване на отбор, 10 минути след определеният час за започване на срещата, се присъжда служебна победа за другия отбор (5:0) и се отнема една точка от актива му (-1). При неявяване на 2-та отбора им се присъжда нулев актив и им се отнема по една точка (-1)
11.1 Отбор може да не се яви за мача си, стига да предупреди организаторите два дни преди кръга(мача), но при всяко неявяване му се отнема (-1) точка от актива за текущият сезон.
12. Отбор, който не се яви на определената среща, заплаща пълната такса за участие във мача плюс таксата и на другият отбор.
13. Тъч се изпълнява с крак от мястото където е излязла топката.
13.1 При изпълнение на тъч противников играч трябва да е на разстояние не по малко от 2м. от този, който го изпълнява.
13.2 Ако след изпълнение на тъч топката влезе във вратата на отбора, който го изпълнява, без да е докосвала играч, гол не се зачита, а се отсъжда ъглов удар за противниковия отбор.
13.3 Ако след изпълнение на тъч топката влезе във вратата на противниковия отбор, без да е докосвала никой, гол не се зачита, а се отсъжда удар от вратата.
14. В АМФЛ има преки и непреки свободни удари.
14.1 При изпълнение на пряк/непряк свободен удар е необходимо да се изчака звуков сигнал на съдията, само когато съдията е дал да се разбере, че ще позволи изпълнение единствено след сигнал и/или когато съдията се заеме с построяването стена срещу изпълнението на удара.
14.2 Прекият/Непрекият свободен удар се изпълнява повторно, само ако е изпълнен без сигнал от съдията.
14.3 Стената при изпълнение на свободен удар трябва да е на минимум 3м от мястото на топката.
15. Дузпа се изпълнява от мястото обозначено на терена, след звуков сигнал от съдията. Ако такова място на терена липсва, дузпата се изпълнява от дъгата на вратарското поле.
16. Ъглов удар се изпълнява от мястото обозначено на терена, като не трябва да има противников играч най-малко на 3 м от мястото на топката.
16.1 Ако липсва дъга за изпълнение на ъглов удар се разрешава топката да бъде поставена на максимум 30 см навътре в терена. Съдията може да върне изпълнението, ако прецени, че разстоянието не е било в разрешените граници.
17. При изпълнение на аут противников играч трябва да бъде на минимум 2 метра от наказателното (вратарско) поле.
17.1 Гол може да бъде отбелязан директно от удар от вратата.
17.2 При отбелязването на гол с ръка на вратаря в игрова ситуация в противниковата врата, голът се зачита.
19. Гол може да бъде отбелязан директно от начален удар без съотборник да е докосвал топката предварително.
20. В АМФЛ шпагатите са забранени.
20.1 Ако шпагатът е с цел спъване на противников играч, извършителят се наказва с червен картон и изгонване от игра без право на смяна.
20.2 Ако шпагатът е с цел избиване или овладяване на топката, но се е получило спъване и нарушение, извършителят се наказва с жълт картон.
20.3 Съдията преценява случая и отсъжда какъв е шпагата и дали ще има официално предупреждение.
21. В АМФЛ има авантаж и той се отсъжда по преценка на съдията.
22. В АМФЛ няма засади.
23. Съдията може да отмени свое решение, ако не е дал сигнал играта да бъде подновена.
24. Съдията има право да се допита до делегата при спорни ситуации.
25. Всяко решение на съдията е окончателно.
26. Съдията има право да даде жълт или червен картон при следните случаи.
26.1 Неправомерно влизане или излизане от терена без съдийско съгласие.
26.2 Грубо нарушение.
26.3 Умишлена игра с ръка.
26.4 Неправилна смяна.
26.6 Забавяне на подновяване на играта.
26.7 Оспорване на съдийско решение.
26.8 Неспортменско отношение.
26.9 Симулация.
26.10 Използване на дързък, оскърбителен или обиден език или жестове към съдията, делегата, противников играч или друго длъжностно лице.
26.11 Проява на дискриминация и расизъм.
26.12 Наплюване или опит за наплюване на противников играч или длъжностни лица.
26.13 При удар или опит за удар на противников играч без топка се наказва с червен картон.
26.14 При две или повече нарушения съдията е длъжен да накаже по тежкото от тях.
26.15 Състезатели, картотекирани в АМФЛ, могат да бъдат наказвани за неспортменско поведение, независимо дали играят или са дошли да гледат дадена среща, по преценка на АМФЛ.
27. За всичко, което не е описано в правилника на АМФЛ за провеждане на среща, за меродавен се счита правилникът на FIFA за провеждане на футболни срещи.
28. За победа се присъждат 3 точки.
29. За равенство се присъжда 1 точка.
30. За загуба - не се отчитат точки.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ФУТБОЛНА СРЕЩА
31. При прекратяване на футболна среща, за краен резултат се приема резултатът, при който е прекратена срещата.
31.1. При прекратяване на мач заради контузия в един от двата отбора при равен резултат се присъжда служебна победа за отбора нямащ вина в дадената ситуация.
31.2. При прекратяване на футболна среща се присъжда служебна победа от 5:0 на отбора нямащ вина за прекратяването на срещата, независимо от резултата, при който е прекратена срещата. Всички събития и статистики, които са се случили до прекратяването на срещата се запазват.
31.3. Минималният брой играчи на терена за даден отбор е 4(четирима). Футболна среща се прекратява и когато разликата между играчите в двата отбора (отбор А и отбор Б) е двама човека. Примери: 6 играча в отбор А – 4 играча в отбор Б, 5 играча в отбор А – 3 играча в отбор Б.
31.4. При прекратяване на дадена среща заради достигане на посочената разлика в броя на играчите или поради оставане на отбор с по-малък от минималния брой играчи, за краен резултат се приема:
- Ако отбор А води на отбор Б и мачът е прекратен по вина на отбор Б, то за краен резултат в срещата се приема резултатът при прекратяване на мача и се добавят 5:0 в полза на отбор А.
- Ако отбор А и отбор Б играят при равен резултат и мачът е прекратен по вина на отбор Б, то се присъжда служебна победа с 5:0 за отбор А.
- Ако отбор А губи от отбор Б и мачът е прекратен по вина на отбор Б, то се присъжда служебна победа с 5:0 на отбор А.
31.5. И двата отбора заплащат пълната такса за прекратената среща, независимо по кое време на двубоя е прекратена тя.
32. При доброволно напускане на срещата отбора се наказва:
32.1 - 1т. от актива за АМФЛ
32.2 Oтстраняване от АМФЛ Купа или други странични турнири организирани от АМФЛ.
32.3. Индивидуалните статистики до момента на напускане остават без промяна.
32.4. За краен резултат се приема правилото от точка 31.4
4 При отказване на отбор от по-нататъчно участие в Шампионата (турнира) организиран от АМФЛ:
4.1 Анулират се предишните резултати. Присъждат се служебни победи на всички отбори играли предварително с отказалият се отбор в размер на 5:0. Индивидуалните статистики се запазват.
4.2 За всеки следващ мач на отказалият се отбор се присъжда служебна загуба от 5:0.
НАКАЗАНИЯ:
1. Отбор, който не се яви за мача си и не плати (разходите по несъстоялата се среща) до началото на следващият кръг, ще бъде изваден от турнира.
2. При неявяване на отбор по време на мач се налага служебна загуба с 5:0 и се отнема една точка (-1) от актива му.
3. Наказанията от настоящият наложени от ДК на АМФЛ важат и за следващият сезон.
4. Груби играчи не се толерират. АМФЛ има право да отстранява и наказва играчи за груба игра или системно нарушаване на правилата. Екипът на АМФЛ има право да отстрани състезатели по своя преценка.
5. Ако отбор опита или пусне в игра нередовен играч на отбора се отнемат 6 точки от актива му (-6т), като за всички срещи, в който е взел участие нередовния играч, се присъждат служебни победи с 5:0 за противниковия отбор.
6. При 2 поредни жълти картона в една среща, играчът получава червен картон, като напуска играта и няма право да бъде заменен от друг играч. Играчът пропуска следващият мач на отбора си.
6.1 При получаването на директен червен картон играчът пропуска две срещи на отбора си. Изключение правят следните ситуации, при който наказанието е един мач:
- Вратаря играе с ръце извън наказателното поле с цел да предотврати гол в собствената си врата.
- Играч избива топката с ръка на голлинията, било то умишлено или не.
- Преценка на АМФЛ
7. Ако в даден отбор има наказан играч, то той пропуска следващият мач, дори да е отложен от предните кръгове или изтеглен от предстоящите.
8. Ако отбор се е отказал от участие в АМФЛ или е отложил мач, то наказанията на противниковите играчи остават в сила за следващият им мач, дори ако той е отложен или изтеглен. Изключение прави случая, в който отбора неявил се на мача не е предупредил организаторите за това минимум един ден преди мача. В този случай наказанията на противниковите играчи се считат за изтърпени.
8.1 При два или повече несъстояли се мача един след друг не по вина на отбора, който има наказания, то наказанията отпадат. Несъстоял се мач е: отложен или служебен победа.
9. При натрупването на 3 жълти картона играчът пропуска 1 среща на своя отбор. Следващо наказание е при 5, 7, 9 и т.н. за по 2 срещи.
10. Ако даден играч има 2, 4, 6 и т.н. жълти картони и го грози опасност от следващ жълт картон и пропускане на 1 среща поради натрупване на картони и получи в дадена среща два жълти картона (респективно червен) то той си понася наказанието за червеният картон, като броят на жълтите остава непроменен.
11. Даден играч може да получи предупреждение от АМФЛ. При едно предупреждение играчът не бива наказван, а при повторно играчът пропуска 3 срещи на отборът си.
12. Картоните получени в редовния сезон на АМФЛ важат и за Купите на АМФЛ и обратно.
Преиграване на футболна среща в АМФЛ
1. Среща се преиграва при формално нарушение на правилата на АМФЛ.
2. В срещата имат право да вземат участие всички играчи, които не са били наказани за тази среща.
3. И двата отбора са длъжни да се явят във фиксираният ден и час от организаторите на АМФЛ.
4. Резултата от първият мач се анулира, както и всички статистики.
5. Наказания получени в тази среща важат за следващите мачове на отбора.
6. Срещата се заплаща от всички страни взели участие в нея отбор А ,отбор Б и АМФЛ.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ НАГРАДИ В АМФЛ
Всички награди в АМФЛ се определят след гласуване или статистика. Всеки представител номинира по един от собствените си играчи за всяка категория(вратар ,защитник ,полузащитник ,нападател ,най-полезен играч). Всеки представител получава анкетна карта с всички номинирани играчи по категории без собствения му отбор.
Наградата за най-добър вратар се определя след гласуване, като спасяванията му през сезона не се взимат под внимание.
Наградата за най-добър защитник се определя след гласуване.
Наградата за най-добър полузащитник се определя след гласуване.
Наградата за най-добър нападател се определя след гласуване.
Наградата за най-полезен играч се определя след гласуване.
Наградата за голмайстор се определя от статистиката през сезона брой мачове и вкарани голове. Ако има двама играчи с еднакъв брой голове се гледат броят мачове, ако и тогава има равенство, наградата се присъжда и на двамата. С повечето или по-малкото мачове печели.
Наградата за стрелец се определя по формула разработена от АМФЛ, като данните за нея се вземат от статистиките през сезона.
Наградата за асистент се определя от статистиката през сезона: брой мачове и направени асистенции. Ако има двама играчи с еднакъв брой асистенции се гледат броя мачове, ако и тогава има равенство, наградата се присъжда и на двамата. С повечето или по-малкото мачове печели.
Наградата за феърплей се определя по формула разработена от АМФЛ, като данните за нея се взимат от статистиките през сезона: броя извършени фаулове, жълтите картони и червените картони.
Отборни награди
1. Отборът, който спечели супер купата на АМФЛ, получава правото да представлява АМФЛ на купа Черно море 2013. Турнирът е с продължителност 7 дни и целия отбор ще бъде настанен безплатно, като условие за това е, че всеки трябва да има минимум 15 мача за целия сезон.
2. Всеки отбор шампион във своята група (А1,А2,Б1,Б2,Б3,Б4,ВЕЛИКО ТЪРНОВО) ще получи екипировка (чорапи, тениска, гащета) на Adidas само след като се запише за новият сезон на АМФЛ 13/14. Модела и размера на екипировката се определя предварително от АМФЛ и не може да се променя. Всеки отбор получава 14 броя екипи за полеви играчи и 2 броя вратарски.
3. Отборът класирал се на второ място във своята група (А1,А2,Б1,Б2,Б3 Б4,ВЕЛИКО ТЪРНОВО) получава футболна топка от най-висок клас - Adidas